logo fotografia slubna

Fotograf

Nazywam się Piotr. Fotografią zajmuję się od 1999 roku. Uwielbiam fotografię i jest to moja pasja która zamieniła się w coś więcej. W co dokładnie trudno określić - ale jest to też coś więcej niż pasja i zamiłowanie do fotografowania, eksperymentowania i oświetlania…

W fotografii mam przyjemność zajmować się jej różnymi odmianami. Ciekawią mnie różne typy fotografii. Z czasem okazało się, że pewne techniki uzupełniają się nawzajem i nadają nowy ton temu co znane.

Moja podróż fotograficzna od fotografii martwej natury i żywności przez fotografię mody, portretową po fotografię podróżniczą, reporterską i podwodną. Dzięki wszechstronności udało mi się zdobyć bogate doświadczenie i duże spektrum techniki.

Inspiracją do fotografii jest dla mnie malarstwo klasyczne. Studiowanie obrazów klasycznych i światła na "fotografiach" tamtych czasów kiedy np. Caravaggio malował kilka miesięcy obraz i miał czas, aby przemyśleń światło - jego kierunek - cienie - rozmieścił obiekty stosując tzw. świętą geometrię, to jest to wkład pracy i postrzegania który warto wykorzystać w swoim warsztacie fotograficznym. Malarstwo klasyczne jest kopalnią wiedzy oraz techniki.

W fotografii stawiam w pierwszej kolejności na myślenie, a potem pracowitość :) Oba te czynniki są przepisem na dobrą jakość w każdej branży, nie tylko fotografii :) Ale trzymając się fotografii można by powiedzieć, że te parametry stanowią tzw. fotografię profesjonalną. Ten termin ma 2 zalety i jedną wadę :)

1 Zaleta: Profesjonalny fotograf to taki który żyje z robienia zdjęć. Tutaj mała anegdota, cytuje po Melu DiGiacomo, nie wiem skąd to wziął ani kto jest oryginalnym autorem: "Jaka jest różnica między dużą pizzą a fotografem? Dużą pizzą nakarmi się 4 osobową rodzinę. :)

2 Zaleta fotografia profesjonalna dobrze brzmi. :) Mało kto zdecyduje się na wybór fotografa pod przydomkiem totalny amator, lub fotograf nie profesjonalny więc - tak się porobiło, że dzisiaj wszyscy są pro-zawodowcami :) Wyniki pracy? Niekoniecznie - ale nie będę oceniał koleżanek i kolegów po fachu, bo nie przystoi poza tym, jak mówi łacińskie powiedzenie "quot capita tot sensus" (ile głów tyle opinii), więc zawsze znajdzie się ktoś kto kiczowate zdjęcie uzna za piękne i zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna najpiękniejsze zdjęcie za kicz - i odwrotnie więc dzięki temu każdy fotograf może być profesjonalistą :) Hurra!

1 Wada. Fotograf który żyje z fotografii i jest tzw. profesjonalnym fotografem zawdzięcza to technice sprzedaży - po prostu umie sprzedać swoje usługi - nie oznacza to, że jest dobrym fotografem, ale dobrym sprzedawcą :) a to nieco inna profesja :) Poznałem ludzi którzy tworzą niewiarygodnie piękne rzeczy do szuflady, bo nie potrafią się wypromować - potrafią za to tworzyć i są w tym wspaniali. Niestety trudno ich znaleźć - a co ze mną? Jestem gdzieś po środku :)

Fotografię w 90% traktuję technicznie i uwielbiam tę ilość przycisków w aparacie :) mogło by ich tam być 2 razy więcej było by bardziej ekscytująco :) 10% w fotografii to emocje i czucie tego co robię.

W przypadku reportaży takie jak ślubne, emocje stanowią 80% a technika 20%. Na ślubach używam małych aparatów, aby nie rzucały się w oczy a fotografowanie nie przykuwało uwagi - chcę na zdjęciach mieć emocje ludzi, ich naturalne zachowania i stworzyć reportaż który po latach będzie zapisem tego pamiętnego dnia. Trudno być niewidzialnym i osiągnąć ten efekt z wielką lampą błyskową z odbłyśnikiem, lustrzanką z baterypakiem i różowym garniturze :)

Warsztat fotograficzny jest dla mnie inspiracją do działania. Ma to swój wymiar praktyczny - np. ktoś ma pomysł aby coś zrealizować to potrzebny jest ktoś kto będzie potrafił to zrobić - taabaadaaaa :) to ja. Wiele osób ma pomysły, tylko co z tego, skoro nie potrafią ich zrealizować… moim warsztatem i dorobkiem służę ludziom, którzy zechcą podjąć współpracę.

Sesje fotograficzne realizuje w ciekawych miejscach, rzadko w studiu ze względu na niepowtarzalność miejsc i możliwości. Współpracuję z 3 studiami fotograficznymi w Sopocie, w Hadze w Holandii i w Dubrowniku w Chorwacji. Dość często realizuje produkcje fotograficzne za granicami Polski i Holandii (W Holandii jest zarejestrowana moja firma - ale zasięg działania jest globalny nawet sięga do Polski :))

Produkcje fotograficzne są na możliwie jak najwyższym poziomie całość sprowadza się do 2 czynników - jakości współpracy z Tobą jako zleceniodawcą oraz budżetem na realizację. Post produkcja fotograficzna dla mnie jest małym dodatkiem do fotografii nie narzędziem głównym - wiele można zrealizować na planie fotograficznym nie używając foto-szopa czy innych zwierzątek graficznych.

Ile pieniędzy biorę za zdjęcia? Wycena odbywa się spontanicznie i na podstawie oczekiwań zleceniodawcy, oraz relacji jaka powstaje z daną osobą. Nie ma de facto klientów i zleceniodawców są ludzie - a wynik relacji przekłada się na jakość fotografii. Realizuję także sesje ślubne dla ludzi niezamożnych, których nie stać na fotografa, a którzy chcieli by mieć piękną pamiątkę ślubną (proszę też tego nie traktować jako zachęty do oszczędzania).

O mnie… skromnie znam swoją wartość, nie potrzebuję się z nią wychylać - skromność mi pomaga, pomagają mi wspaniali ludzie wokół mnie i ten piękny nieskończenie zasobny świat :) Dziękuję za Twój czas poświęcony na czytanie :) Jeśli interesuje Cię moje usługi fotograficzne - zadzwoń lub napisz.

bar before bottom bar